A húgyhólyag maga egy izomtömlő. Annak veszélye, hogy a húgyhólyag izmainak tónusa és működése egyaránt romlani kezd, időskorban fokozottan fennáll. Így nehezebbé válik a feszítés és a szorítás. Ennek következtében a hólyag hosszabb idő alatt ürül ki, sőt lehetséges, hogy nem is ürül ki teljesen, és egy kis vizelet a belsejében marad.
A hólyag feszessége is csökken, és nem tud annyi vizeletet magában tartani, mint korábban. Az ürítési reflex később indul be – akkor, amikor a hólyag jóformán teljesen megtelt. Az időseknek így kevesebb idejük jut arra, hogy a mosdóba érve kiürítsék hólyagjuk tartalmát.
A húgycső is elzáródhat. Nőknél ezt az izmok meggyengülése okozhatja, ami miatt a húgyhólyag vagy a hüvely megsüllyedhet (előreeshet). Férfiaknál a húgycső elzáródásához a megnagyobbodott
prosztata kialakulása vezethet. Fontos, hogy ezeket a jelenségeket mihamarabb észrevegyék, hogy az érintettek megfelelő kezelést kaphassanak.
A jelenségre az alábbi
tünetek utalhatnak:
- nehezen meginduló vizelet
- a nem teljes hólyagürülés érzete vizelés után
- akadozó vagy gyenge sugarú vizelet
- gyakori vizelési inger, valamint gyakori éjszakai vizelés
Ha a húgyhólyag ürülése nem teljes, idővel visszamaradt vizelettel telhet meg, ami túlfolyásos vizeletinkontinenciát okozhat, és vele jár a húgyúti fertőzés veszélye is.
Ha a gondozott személynek az életkorral csökken a mozgásképessége, előfordulhat, hogy nehezen tud csak kimenni a mosdóba, így, ha mennie kell, nem feltétlenül ér oda időben. Ilyen esetben egy ápolóra (vagyis Önre) van szükségük ahhoz, hogy segítsen nekik az inkontinenciával való együttélésben.